Coursing je sport, ve kterém je Gedžitka skutečně mistr. A to doslova, protože již v průběhu své první závodní sezóny v roce 2018 získala titul Mistr České republiky a v roce 2019 přidala i titul Mistr Moravy.

Z 10 oficiálních závodů roku 2018 se zúčastnila 9 a získala 6 vítězství a 3 druhá místa. Tímto si vyběhala titul Coursing Winner 2018.

Zúčastnila se i závodů pořádaných naší chovatelkou Ditou Neudekouvou pro plemena parson a jack russell teriér a zde zvítězila nejen ve své kategorii PRT feny PROFI, ale stala se i absolutním vítězem celého závodu.

 

Coursing, to je terénní dostih. Běhá se na přehledné louce (nejlépe s přírodními překážkami), umělá návnada (igelitový střapec, kus kůže) se táhne cik-cak na lanku přes několik kladek a dráha, kterou střapec opisuje, má simulovat dráhu běhu zajíce. Startují vždy dva nebo tři psi podobné velikosti, kteří jsou od sebe odlišeni barevnou dečkou. Běh jednotlivých psů hodnotí rozhodčí podle pěti kategorií.

  • rychlost – není tím myšleno, že by se čas měřil, ale je tím myšlena objektivní rychlost, kterou pes musí vyvinout, aby kořist chytil.
  • úsilí – posuzuje se, s jakým nadšením a úsilím se pes snaží kořist dostihnout. Hodnotí s již přípravná fáze na startu, dále úsilí během běhu, to jak se pes vyrovnává s překážkami, případným pádem a v neposlední řadě se hodnotí samotný kill v cíli, nebo chcete-li zákus kořisti v cíli
  • inteligence – hodnotí se, jak se vlastně pes popere se samotnou tratí, jakou projeví obratnost při chytání střapce a jak se orientuje v terénu.
  • obratnost – rozhodčí sleduje jak je pes obratný při změnách směru běhu, při překonávání překážek
  • vytrvalost – jde vlastně o schopnost psa dokončit běh, jestli má ještě rezervu, nebo jestli je na pokraji sil, nebo jak praví řád – je to celek fyzických a mentálních sil.

Každé kritérium je hodnoceno 20 body, maximum za jeden běh, kterého pes může dosáhnout, je tedy 100. Běhá se dvoukolově a minimální počet bodů, aby pes postoupil do druhého kola, je 50. Druhé kolo je vždy odlišné od prvního, někdy se běhá například dráha opačně, nebo se prostě přestaví kladky. Vítězí pes, který v součtu dosáhne vyššího počtu bodů.